Powrót do strony głównej

 

Historia sporu

 

 

 

Kraków 2007-05-26

Piotr Klamann                                                                                                       

 

 

Szanowny Pan Janusz Sepioł

Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. kultury

 

 

Szanowny Panie Marszałku

Jest mi niezmiernie przykro, że muszę się zwracać do Pana z pytaniami, które nie są przyjemne dla nikogo z nas. Uprzejmie proszę o ustosunkowanie do następujących pytań:

 

 

 

1.      Kiedy podjął Pan przekonanie, że sprawa lokalizacji Muzeum Sztuki Współczesnej została przesądzona uchwałami Rady Miasta w poprzedniej kadencji?

 

 

W uzupełnieniu do pytania podaję kilka tekstów dostępnych w Internecie:       

Kraków  19 września 2006 r. UCHWAŁA O ZAMKNIĘCIU KONKURSU Sąd Konkursowy na posiedzeniu w dniu 19 września 2006 roku, w siedzibie Organizatora przy ul. Basztowej 22, po zapoznaniu się z pracami złożonymi na koncepcję ideowo - studialną architektoniczno – urbanistyczną na Centrum Sztuki Nowoczesnej w Krakowie podjął jednomyślną decyzję o przyznaniu dwóch wyróżnień, w formie zakupu prac, po 2 tys. zł każda. Nagrodzeni autorzy Krzysztof Putanowicz i Barbara Filipowska z zespołem: Marcinem Gierbienisem i Wojciechem Flagą, wybrali lokalizację CSN na terenie przemysłowym – dawnej fabryki Petershaima przy ul. St. Żółkiewskiego w rejonie Ronda Grzegórzeckiego w Krakowie.”[1]                     

 

20 września 2006r. „Przepadła szansa na stworzenie muzeum sztuki współczesnej w dawnej fabryce Peterseima, przy ul. Żółkiewskiego. Jak się dowiedziała "Gazeta", nieruchomość właśnie kupił prywatny inwestor z myślą o adaptacji jej na mieszkania. (…) Janusz Sepioł, marszałek województwa: - Jestem rozczarowany. Kierownictwo zakładów Erdal pospieszyło się ze sprzedażą. Zarówno lokalizacja, jak i sama nieruchomość idealnie nadawały się na zaadaptowanie jej na muzeum sztuki współczesnej. W programie inwestycyjnym województwa małopolskiego na realizację takiego muzeum zarezerwowaliśmy 40 mln zł. W takiej sytuacji musimy wrócić do wcześniejszego pomysłu - zlokalizowania muzeum w budynku dworca PKP. Plac przed nim robi się ciekawym miejscem, aż się prosi, by znaleźć dla tego obiektu nową funkcję.”[2]

 

13 kwietnia 2007r.: „Pełnomocnik prezydenta miasta ds. kultury Janusz Sepioł powiedział w czwartek, że lokalizacja Muzeum Sztuki Współczesnej została przesądzona w dokumentach przyjętych przez Radę Miasta poprzedniej kadencji oraz w warunkach konkursu architektonicznego, który ma być rozstrzygnięty pod koniec maja. – Gdyby konkurs pokazał, że nie da się zrobić muzeum w tym miejscu, można by wracać do dyskusji o lokalizacji – powiedział Sepioł.”[3]  25 maja 2007r. w wypowiedzi dla Gazety Wyborczej p. Janusz Sepioł - przyznając, że Miasto Kraków prawdopodobnie przejmie budynek po Dworcu PKP - planuje, że powstanie w nim centrum wystawiennicze, a nie tak jak chciał kilka miesięcy wcześniej Muzeum Sztuki Współczesnej. „W eleganckich halach dworcowych mogłyby być organizowane zarówno prestiżowe wystawy znanych artystów, jak i salony motoryzacyjne. Teraz Krakowowi brakuje tego typu miejsca - mówi Janusz Sepioł (…) Pomieszczenia dworcowe są wysokie, co pozwoliłoby na organizowanie tam również ekspozycji dzieł sztuki o nietypowych wymiarach - Janusz Sepioł liczy, że w centrum wystawienniczym odbywałoby się rocznie sześć-siedem prestiżowych wystaw czy imprez targowych, np. targi książki, wystawy w ramach Miesiąca Fotografii, a w czasie Euro 2012 wystawa o historii polskiego futbolu.”[4]

 

 

 

2.      Jakie podjął Pan kroki jako Marszałek Województwa i wiceprzewodniczący Zarządu Regionalnego Małopolskiej PO, by przekonać radnych MK z PO do swojej koncepcji lokalizacji? Czy wie Pan jak klub PO RMK głosował w sprawie lokalizacji MSW w poprzedniej kadencji, czyli w okresie gdy był Pan Marszałkiem Województwa i wiceprzewodniczącym Zarządu Regionalnego Małopolskiej PO?

 

Proszę o wyrozumiałość dla mnie, ale sprawa jest o tyle przykra, że do opinii publicznej dociera wiadomość o próbie ukarania radnej Katarzyny Migacz, za to, że głosuje ona zgodnie ze wskazówkami jakie nakreślił Pan w czasie kampanii wyborczej 2006r. Mam nadzieję, że radna Katarzyna Migacz może liczyć na Pana wsparcie.

 

Z wyrazami szacunku

 

 

Piotr Klamann

 

DW:

Radni PO RMK

Przewodniczący Zarządu Regionalnego PO – p. poseł Andrzej Czerwiński

 

 

 

 

 

Kraków 2007-05-26

 

Piotr Klamann

Członek Koła PO – Stare Miasto

 

 

 

 

Klub Radnych PO

 

 

Dotyczy: wniosku o ukaranie radnej Katarzyny Migacz

 

 

 

Zwracam się do Państwa z prośbą, by przed podjęciem decyzji w sprawie ukarania radnej Katarzyny Migacz, zapoznali się Państwo z moim pismem do marszałka Janusza Sepioła.

 

Jest to o tyle ważne, iż mam wrażenie, że Katarzyna Migacz może zostać ukarana za to, że głosuje zgodnie ze wskazówkami jakie nakreślił Wiceprzewodniczący Zarządu Regionalnego PO i kandydat naszej partii na marszałka w czasie kampanii wyborczej 2006r.

 

 [2] Gazeta Wyborcza, http://dom.gazeta.pl/nieruchomosci/1,73497,3632813.html, 2006-09-20, ostatnia aktualizacja 2006-09-20 22:44;

[3] Muzeum sztuki współczesnej gdzie indziej? 13.04.2007; http://www.miasto.info/news.php?readmore=310